Av Tüfekleri
17 Jan
0

Av Tüfekleri

Yazar: Serkan Okunma: 723

 Av Tüfeklerini Tanıyalım

  Dünyada ve ülkemizde en çok avcılık amaçlı kullanılan silahlardır. Bu silahları sahip olmak diğer silah türlerine sahip olmaktan daha kolaydır. Silah almak için bir engeli bulunmayan ve avcılık ile ilgilenen herkes bu silahlara kolaylıkla sahip olabilir.

  Av Tüfeklerinin Tarihi

  Bu tüfek türlerinin, tam olarak ilk nerede kullanılmaya başlandığı henüz bilinmemektedir. Bununla birlikte av tüfekleri yaklaşık olarak 150 yıl geriye kadar gitmektedir. Av tüfekleri 18. yüzyılın sonları ile başlarından itibaren yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. İlk av tüfeği üreticilerinin başında Browning ve Remington gibi ünlü firmalar gelmektedir. Bu firmaların ürettikleri ilk av tüfekleri, yivsiz av tüfekleridir. Bugün bile genelde bu silahlar yivsiz tüfekler olarak isimlendirilir.

  Kullanım Alanları

  Günümüzde av tüfeklerinin sadece avcılık sektöründe kullanıldığını söylemek hatalı olur. Bu tüfekler bugün atıcılık başta olmak üzere pek çok spor müsabakalarında kullanılmaya devam ediyor.

  Çeşitleri

  Bugün kullandığımız av tüfekleri, yivsiz ve yivli olmak üzere iki farklı çeşide sahiptir. Av tüfeklerinde mermi yerine genelde av fişeği kullanılmaktadır. Bu fişeklerin yapılış tarzı da hemen hemen mermilerle aynıdır. Mermilerle av fişeklerinin arasındaki farklardan bir tanesi mermilerin sadece tek bir çekirdeğe sahip olması, av fişeklerinin ise domdom adı verilen bir tek çekirdeğin haricinde küçük küçük onlarca ufak bilyeden oluşmalarıdır.

  Beş farklı türde av tüfeği bulunmaktadır. Bunlar pompalı, süperpoze, çifte kırma, tek kırma ve yarı otomatiktir.

  Ülkemizde kullanılan av tüfeklerinden en ünlü olanları Armsan, Ata Arms, Bora Barak, Derya, Ermox, Gordion, Hatsan, Huğlu, İmpala, Masai Mara, Sarsılmaz, Stoeger, Akdaş ve Browning diye bilinir. Bunlar ülkemizdeki en ünlü ve en çok tercih edilen av tüfeği markalarıdır. Bahsedilen markalar haricinde yine ülkemizde pek çok farklı av tüfeği markaları bulunmaktadır.

  Av tüfeği alınırken dikkat edilmesi gereken belli başlı kurallar vardır. Bunlardan bazıları;

  1-) Av tüfeğinin doğrudan bayiden alınması çok önemlidir.

 2-) Av tüfeği satın almak isteyen bir kişi, bu silahı hangi avda kullanmak istiyorsa, ona uygun özelliklere sahip türde bir tüfek alması gerekmektedir.

 3-) Özellikle avcılığa yeni başlayan bir kişi, bu işlerle uğraşan daha deneyimli insanlara danışmalı ve genelde daha çok tercih edilen markalardan alış veriş yapmalıdır.

 4-) Eğer av tüfeği 2.el olarak satın alınacaksa, iç ve dış temizliğe çok önem verilmelidir.

 5-) Bir av tüfeği satın alırken dikkat edilmesi gereken diğer kriterler ise, tüfekte kullanılan işçilik, kaliteli malzeme ve güvenlik sistemi olmalıdır.

Etiketler: av tüfekleri
Yorumlar
Yorum yaz