Kurusıkı Ses Tabancası
06 Nov
0

Kurusıkı Ses Tabancası

Yazar: Serkan Okunma: 19

            Kurusıkı tabancalar, ruhsat gerektirmeyen ve kullanmak için yüksek koşulları olmayan tabancalardır. Halk arasında ses tabancısı olarak adlandırılmaktadır. 18 yaş sınırını geçen herkesin rahatlıkça temin edebileceği bir silahtır. Patlayıcı ve ses çıkaran malzemelerden birisi olduğu için çok tercih edilir. Kolayca temin edildiği için, en çok kullanılan hobi malzemesi olarak bilinmektedir. Kurusıkı tabanca, ateşlendiğinde öldürmeyen ve hafif yaralama özellikleri taşıyan tabanca çeşitlerindendir. Bu tabancaların sadece hafif yaralama etkisi bulunduğundan dolayı avlamaya gidildiğinde avcılar tarafından kullanılmaktadır. Avcılar ava gittiklerinde avın kaçmasını engellemek için kullanırlar. İyi bir kurusıkı almak için iyi bir araştırılma yapılması gerekmektedir.

 

             Satışlarını yasal işlemler ile gerçekleştiren firmalar tercih edilmelidir. Kurusıkılar satışa sunulmadan, emniyet teşkilatları tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Kontrol edilmeyen kurusıkılar satın alındığında, polis tarafından tespit edildiğinde cezai işlemler uygulanmaktadır. Sadece ses yapması ile bilinen kurusıkı tabancalar, genellikle korkutmak amacı ile kullanılmaktadır. Kişiler tedbir amacı ile kurusıkı tabancası almaktadır. Herhangi bir durumda karşı tarafı korkutmak veya kaçırmak için kullanırlar. Temin edilmesi kolay olduğundan, birçok insan rahatlıkça kurusıkı tabancalardan alabilmektedir. Kullanımı gerçek silahlara oranla daha kolaydır. Hafif olduğundan dolayı tepme veya titreme yapmamaktadır. Belirli yakınlıkta kullanıldığında karşı tarafı yaralamaktadır. Kullanım talimatları iyi araştırılarak kullanılması önerilmektedir. Kurusıkı tabancalardan herhangi bir mermi çıkışı olmaz. Sadece ateşlendiğinde ses etkisi yapmaktadır. Kullanılan mermiler sadece ses üzerine üretilmiştir.

 

 Kurusıkı Özellikleri

 

            Kurusıkılar, diğer silahlar gibi tetik basılarak kullanılmaktadır. Emniyet kısmı bulunur. Sarjör takarak veya toplu olarak kullanılabilmektedir. Gerçek silahlar gibi namlusu bulunur. Fiyatları diğer silahlara göre daha uygun olduğu için tercih edilmektedir. Kullanıcı hatasının çok olduğu silah türlerindendir. Ağırlık bakımından diğer silahlara göre çok daha hafiftir. Yakın mesafeden ateş edildiğinde, yaralanma durumu söz konusu olmaktadır. Atış yapmak diğer silahlara göre daha kolaydır. Daha önce silah kullanmayan biri tarafından kullanılması oldukça risklidir. Mermi fiyatları oldukça ucuz olduğundan tercih edilmektedir. Kolay temin edildiği için, her insan kullanabilmektedir. Namlusu ve şarjörü değiştirilebilmektedir. Yaş sınırının altında kullanmak tehlikeli ve yasaktır. Uzaktan bakıldığında gerçek silah ile hiçbir farkı bulunmamaktadır.

Yorumlar
Yorum yaz